O Velkém Mederu

Veľký Meder (dříve Čalovo) je město ležící na jihozápadě Slovenska v jižním cípu Žitného ostrova. Rozlohou 55,55 km² patří mezi menší města. Avšak je to důležitý dopravní uzel, protože přes město se táhne hlavní silnice 63, která spojuje Bratislavu a Komárno. Při Velkém Mederu se nachází hraniční přechod do Maďarska.

Město se může pyšnit bohatou historií. První název města "Megyer" byl poprvé zmiňovaný ve formě Villa Meger v komárňanské Velké listině, kterou vydal král Béla IV. v roce 1268. Město mělo později následující názvy: v roce 1369 Megere, v roce 1379 Megyer, v roce 1471 a 1786 Nagy-Megyer, v roce 1920 Velký Meder, v roce 1948 Čalovo a od roku 1991 znovu Veľký Meder - Nagymegyer.
V erbu města se nachází ryba a strom rozvětvený do dvou stran. Symbol ryby zdůrazňuje roli rybolovu v historii města. Není to jednoduchá ryba, ale viza, která se vyskytovala ve vodách v okolí města v 16. století. Druhý symbol - strom se silnými kořeny nazýván "Matějův strom". Město své výsady dostalo od krále Matyáše, který když tu byl, svůj stan postavil pod velkým košatým dubem, který stojí na začátku aleje vedoucí k dnešnímu termálnímu koupališti.

Většina území je využívána pro zemědělské účely. Na jižním okraji města se nachází 2 km dlouhý les, který v roce 2008 vyhlásili za lesopark.

Nejdůležitějším hospodářským odvětvím je cestovní ruch. Dalo by se říci, že město je "Ráj pro turisty", neboť celoročně sem zavítá mnoho návštěvníků z různých koutů světa. Hlavní příčinou je oblíbené termální koupaliště Thermal Corvinus.

Ten, kdo navštívil město poprvé, určitě to nebude jeho poslední návštěva, protože město každého okouzlí.

Znáte termály Veľký Meder?
1) Ideální místo pro léčení pohybového ústrojí.
2) Ideální místo pro cyklisty, rodiny s dětmi a důchodce. Nejvíce slunečních dní na Slovensku Vám vždy zpříjemní Vaši dovolenou ve Veľkém Mederu.
3) Jeden den si odskočte na výlet do starobylého města Gyor, Komárno, navštivte blízké hlavní města Budapešť, Bratislava nebo Vídeň.
4) Pobyty, akce a ubytování máte bez zprostředkovatele za nejlepší ceny.